Kronofogdens logotyp

Information till Supro-ingivare med kontorskoder

Denna information riktar sig till de som skickar ansökan om betalningsföreläggande på fil till kronofogdemyndigheten/ Skatteverket.

Kvittensfil

När en fil skickas med ansökningar till Kronofogden/ Skatteverket så kommer en kvittensfil i retur. Den visar om ansökningarna blivit godkända/underkända.

Senare på kvällen skickas en fil med ansökningsbekräftelser. Där visas ingivarens referensnummer, KFM:s diarienummer och vilken Supro enhet som hanterar målet.

Informationen i textfilerna underlättar att hitta var målet  handläggs vid till exempel nedsättning eller återkallande. Så därför: Läs kvittensfilen och ansökningsbekräftelsefilen regelbundet!

Returfilen är en textfil med fast format som kan läsas in i Excel om man saknar möjlighet att läsa in filen i eget program.

Annan information till ingivare

Kronofogdemyndigheten lägger fortlöpande ut information. Vi kommer också att fortlöpande skicka ut nyhetsbrev.

Eventuella frågor besvaras av:

Christer Wickman 010-575 00 99
Björn Eriksson 010-574 99 31

En pådrivande kraft för att alla betalar och ingen blir överskuldsatt